Opombe
[i] Nataša GOLOB, Srednjeveški rokopisi iz Žičke kartuzije (1160–1560), Narodna galerija, Ljubljana 2006; Nataša GOLOB, Manuscripta. Pisatelji, prepisovalci, bralci, Narodna in univerzitetna knjižnica, Ljubljana 2010, str. 5.
[ii] Katekizem vsebuje nekatera pojasnjevalna poglavja iz protestantskih naukov, šest pesmi, dve molitvi in pridigo o veri, Abecednik je bila knjižica na osmih straneh z osnovami branja in pisanja. Obe knjižici je tiskal v Tübingenu, Abecednik sta oba s tiskarjem podpisala z izmišljenim imenom.
[iii] Bogomil GERLANC, Oprema slovenske knjige ob nastopu moderne (Dve pismi arh. Ivana Jagra), Slavistična revija, 1954, str. 338–339.
[iv] Prešeren je avtor slovenske himne Zdravljica, ki jo je moral še leta 1846, pred natisom zbirke Poezije, predložiti cenzuri. Zbirka je morala iziti brez Zdravljice, ene od osrednjih Prešernovih pesmi, saj je cenzura prečrtala četrto kitico, pesnik pa nato v znak protesta celotno pesem, češ, naj tako pohabljena ne izide nikoli. Prim. Jože KASTELIC, Umreti ni mogla stara Sibila. Antika in Prešeren, Ljubljana 2000.
[v] Smrekar 1926.
[vi] Mikuž 1958
[vii] Na nürnberški sodni razpravi proti nemškim vojnim zločincem so državni tožilci prebrali tudi zapisnike tistih sej nemškega generalštaba s Hitlerjem, o katerih takrat, v letu 1939, nista vedela ne nemški narod ne svetovna javnost. Na nekem takem sestanku je Hitler tik pred napadom na Poljsko izrekel navedeni citat (Košir 1945).